Piątek, 24 stycznia 2020     Kontrast:

ikona email ikona telefon logo bip

English Polish Russian Ukrainian

 

Regioset

 

Transmisja sesji Rady Gminy

 

 BUSINESS GMINA

 

 Monitor polski

Dziennik Ustaw

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Gminny Portal Mapowy

harmonogram odbioru odpadów 

logo mikroporady  

 

budzet obywatelski

 

 

neuvoo 1

Wyszukiwarka ofert pracy

 

folderrejowiec20171

 Folder Gmina Rejowiec Fabryczny 2018

 

GlosPawlowa

pomoc prawna logo

Bezpłatna pomoc prawna

 

Pawłów od wieków związany jest z garncarstwem. Pierwsze potwierdzone informacje o obecności garncarzy w miasteczku pochodzą ze spisanych powinności mieszczan ustalonych za sprawą bpa chełmskiego Stanisława Jacka Święcickiego (1677 - 1696), które mówią "Garncarze aby swe roboty Prostey Sztuki Siedemdziesiąt na każde Czwie Roku Garnków odnosili do dworu". Kolejna wzmianka o największym pawłowskim  cechu jest adnotacja z 1750 r. stwierdzająca "Garncarze co kwartał dają garki, za co się Msza odprawia".

W 1789 r. w Pawłowie mieszkało 375 osób w 76 domach, z czego na 44 zarejestrowanych rzemieślników 28 to garncarze. W 1860 roku władze carskie sporządziły spis statystyczny Pawłowa, i wtedy najliczniejszym cechem było garncarstwo (56 osób), co stanowiło znacznie więcej niż np. rolników (zaledwie 29 osób). Kolejne statystyki z 1864 roku stwierdzają, iż 67% mieszkańców Pawłowa jest związanych z garncarstwem zarówno poprzez produkcję jaki i handel.

W połowie lat 30 XX wieku powstała spółdzielnia "Wyzwolenie". W okresie międzywojennym w Pawłowie pracowało 110 garncarzy, którzy swoje wyroby wypalali w 12 piecach. Pawłowskie naczynia gliniane trafiały na targowiska nie tylko na terenie chełmszczyzny, lecz były obecne w całej Polsce.

Corocznie w czerwcu przy okazji Pawłowskiego Jarmarku odbywają się Powiatowe Konkursy Garncarskie, których uczestnicy nagradzani są w dwóch kategoriach: garncarze zawodowi i debiuty garncarskie.

Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć Izba Garncarska - galeria zdjęć