Czwartek, 18 stycznia 2018     Kontrast:

Po raz piętnasty, przy pięknej pogodzie w dniu 7 sierpnia na Rynku w Pawłowie spotkali się miłośnicy rękodzieła ludowego na Jarmarku Pawłowskim –Ginące Zawody. W tym roku udział wzięło 150 twórców ludowych z terenu wschodniej Polski reprezentujących przeważnie zawody niegdyś spotykane na polskiej wsi.

Jarmark rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 kiermaszem sztuki ludowej. Było gwarno, ludowo i kolorowo . Swoje wyroby oferowali przedstawiciele garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa, tkactwa, malarstwa, rzeźby i wielu innych twórców ludowych, z których słynęła niegdyś polska wieś. To co nas wyróżnia, co przyciąga tak wielu uczestników, to możliwość osobistego wykonania dzieła rękodzielniczego na przykład na kole garncarskim, warsztacie tkackim, zapoznania się z technikami pracy przy innych urządzeniach, które niegdyś służyły jako warsztaty pracy dla wielu osób. Nierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego – Ginące Zawody jest towarzysząca na każdym kroku muzyka ludowa. W roku bieżącym o godzinie 12,30 na scenie jako pierwsze wystąpiły panie z Zespołu Śpiewaczego „Pawłowianki” z Pawłowa.. Na scenie a także poza sceną wystąpiły także zespoły śpiewacze z Gminy Rejowiec Fabryczny : „Radość” z Liszna, Seniorki z Wólki Kańskiej , Zespół Śpiewaczy wraz z kapelą „Echo” z Gołębia oraz Zespół Śpiewaczy z Kapelą Siedliszczanie znad Wieprza i Kapela Trawniczanie z Trawnik.

W trakcie trwania Jarmarku przeprowadzono i rozstrzygnięto trzy zaplanowane konkursy :

Pierwszy konkurs Na potrawę lokalną „O Złotą Chochlę

Zwycięzcami w trzech kategoriach zostali

Kategoria – Produkty pochodzenia zwierzęcego

I miejsce w kategorii produktu pochodzenia zwierzęcego – Stowarzyszenie Aktywnych Gospodyń w Lisznie – „ Jęzory – placki na zsiadłym       mleku„

Wyróżnienie – Pani Anna Kopeć , Krasne „ Zapiekanka Staropolska „

Kategoria - Produkty pochodzenia roślinnego

I miejsce w kategorii produktu pochodzenia  roślinnego

Podkańska Agnieszka – Koło Gospodyń Wiejskich Marynin – Nadziewane Pampuchy

Wyróżnienie Pani Zuzanna Kądziela, Wólka Kańska „ Szypuszki Jaglane”

Kategoria - Produkty inne

I miejsce w kategorii produktu inne

Pani Lilianna Czerniak, Kanie-Stacja „ Nalewka z Tarniny „

Wyróżnienie :Stowarzyszenie Aktywnych Gospodyń w Lisznie „ Nalewka – Jarzębinowy Raj”

Nagroda – „ Złota Chochla” została przyznana dla Stowarzyszenia Aktywnych Gospodyń w Lisznie za produkt pochodzenia zwierzęcego

Jęzory – placki na zsiadłym mleku „

Drugi konkurs - XVI Konkurs Garncarski

Temat konkursu „ Naczynie na czosnek ”:

I miejsce Pan Jarosław Rodak

II miejsce Leszek Kiejda z Pawłowa

III miejsce Sebastian Kozłowski z Siedliszcza

Paweł Pilecki z Ostrowca Świętokrzyskiego

Piotr Skiba z Jadwisina

W trzecim konkursie „Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu"

1. I miejsce stoisko Pana Sławomira Żołnacza z Pawłowa - Garncarstwo
  2. II miejsce stoisko Pana Leszka i Teresy Kiejda z Pawłowa - Garncarstwo
  3. III miejsce stoisko Koło Gospodyń Wiejskich z Olchowca

Uczestnicy jarmarku w głosowaniu zdecydowali, że nagrodę publiczności otrzymał Pan Leszek Kiejda – za stoisko Garncarstwo

Dla dzieci firma Fantazy z Lublina przygotowała zjeżdżalnie, samochodziki i wiele innych urządzeń rekreacyjnych. Dodatkową atrakcją były spacery na kucykach oraz żyroskop.

O zabezpieczenie kulinarne zadbały gospodynie zrzeszone w Gminnych Stowarzyszeniach oraz Centrum Hotelowo-Konferencyjne „ Regent „ z Pawłowa.

Gwiazdą wieczoru był zespół ’‘Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie ’’ o godz. 18,00.

Jarmark zakończył się zabawą na Rynku przy zespole :” SELECT” .

Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.

IMGP6229 IMGP6229  IMGP6242 IMGP6242

IMGP6267 IMGP6267   IMGP6344 IMGP6344