Niedziela, 20 maja 2018     Kontrast:

Dnia 5 października 2015 r. w Centrum Konferencyjno-Hotelowym „Regent” w Pawłowie odbył się Konwent Wójtów Powiatu Chełmskiego, którego organizatorem i gospodarzem był Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny.

W konwencie uczestniczyli Wójtowie Gmin oraz Burmistrz Miasta Rejowiec Fabryczny, których gośćmi byli Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Paweł Nakonieczny, Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk z Wicestarostą Tomaszem Szczepanikiem i współpracownikami, Prezes Zarządu PD Co Janusz Jakimowicz ze współpracownikami , Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Edmund Bożeński, Zastępca Komendanta PSP w Chełmie st. bryg. mgr inż. Mirosław Wesołowski , Nadleśniczy Nadleśnictwa Chełm Krzysztof Dźwierzyński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw Mirosław Szewczyk.

Przewodnim tematem spotkania były zagadnienia związane ze wsparciem finansowym inwestycji w ramach funduszy europejskich. Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk szeroko omówił możliwości pozyskania środków z RPO WL na lata 2014-2020. Prezes PD Co Janusz Jakimowicz wraz ze współpracownikami zaprezentowali koncepcje i stan prac nad budową kopalni „Jan Karski” w powiecie chełmskim. Starosta Piotr Deniszczuk podsumował działania Samorządu Powiatowego z 2015 r. oraz przedstawił plan inwestycji drogowych na 2016 r.

St. brygadier Mirosław Wesołowski zwrócił uwagę na znaczący wzrost liczby interwencji jednostek straży pożarnych w powiecie chełmskim. Zdarzenia te spowodowane były długotrwałą suszą i przyczyniły się do znaczących strat zarówno dla mieszkańców jak i samorządów.

Tematem wystąpienia nadleśniczych była współpraca w zakresie gospodarki leśnej oraz związane z tym utrzymanie i modernizacja dróg powiatowych i gminnych.

Na wniosek wójtów gmin Dubienki i Białopole oraz Burmistrza Miasta Rejowiec Fabryczny zdecydowano o przygotowaniu i przesłaniu do Rządu stanowiska o pogarszającej się sytuacji finansowej Gmin w tym szczególnie w zakresie finansowania oświaty, spadku subwencji ogólnej, jak też pomocy samorządom gmin znajdujących się w trudnej sytuacji, np. z powodu ograniczonej subwencji.

IMGP5342 IMGP5342           IMGP5330 IMGP5330

IMGP5341 IMGP5341           IMGP5348 IMGP5348