Czwartek, 18 stycznia 2018     Kontrast:

Podczas tegorocznych ferii zimowych w okresie od 18 do 25 lutego w miejscowości Toruń kilkunastoosobowa grupa dzieci uczestniczyła w projekcie społeczno-edukacyjnym realizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Rejowiec Fabryczny "AKTYWNI". Projekt pn. "Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli ekologiczne ferie w Toruniu" realizowany był w budynku świetlicy wiejskiej, a jego głównym celem oprócz organizacji czasu wolnego dzieci była edukacja ekologiczna w zakresie segregacji odpadów o raz zdrowego odżywiania się. Zajęcia wypoczynkowo-edukacyjne skupione wokół dwóch podstawowych zadań : "Wiejskie spotkania z ekologią" i "Toruńskie spotkania ze zdrową żywnością" obejmowały m.in. zajęcia plastyczne, w tym lepienie gliny, przeprowadzenie quizów tematycznych związanych ze zdrową żywnością i segregacją odpadów, mini konkurs kulinarny na przygotowanie sałatki owocowej oraz pogadankę nt. dobrego zachowania się przy stole. Koordynatorem projektu była Pani Danuta Woźniak - sołtys wsi Toruń i radna w jednej osobie, która czuwała nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem zajęć. Część zajęć poprowadzili pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie. Najciekawszymi zadaniami dla dzieci okazały się wspólne lepienie bałwana, tworzenie "ekoludka" oraz lepienie figurek z gliny. Projekt organizacyjnie i finansowo wsparł Samorząd Gminy Rejowiec Fabryczny, Związek Komunalny Gmin Ziemi Chełmskiej (fundator gadżetów ekologicznych) oraz Sklep MINIMARKET z Krasnego, którego właścicielki - Panie Grażyna Pielach i Anna Wdowiak przekazały dzieciom soki owocowe i słodkości. Poniżej fotorelacja.