Środa, 21 lutego 2018     Kontrast:

Aktywne wakacje Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Rejowiec Fabryczny "AKTYWNI" w okresie tegorocznych wakacji zrealizowało trzy projekty mające na celu organizację -w sposób atrakcyjny i bezpieczny czasu wolnego od zajęć szkolnych najmłodszych mieszkańców Gminy Rejowiec Fabryczny.
Jednym z nich był projekt "Łowisko Młodych Talentów", którego głównym celem jest wyszukanie i promocja szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Główną ideą autorów przedsięwzięcia była myśl ,by osoby te nabrały wiary we własne możliwości i zaprezentowały swoje prace szerszemu gronu odbiorców. Projekt zakładał również aktywizację lokalnej społecznośći, zwłaszcza ludzi młodych, ambitnych, chętnych do podejmowania wyzwań, których warto zachęcić do działania na rzecz środowiska lokalnego. W ramach projektu zorganizowano w Krasnem "Letnie Warsztaty Malarskie". W warsztatach udział wzięły dzieci i młodzież z terenu miejscowości Krasne i okolic, które pod czujnym okiem członków Stowarzyszenia (Małgorzata Mazurek, Dorota Porosiło, Anita Stadnik) oraz Pani Agnieszki Biernackiej z Adamowa spróbowali swoich sił przy sztalugach. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych ,ale też starszych mieszkańców Krasnego. Imprezę finansowo wsparła firma "Drew KOM" Ewy i Sławomira Zduńczuków z Krasnego. W ramach projektu "Łowisko Młodych Talentów" wypromowaliśmy mieszkańców naszej gminy na "Witrynie Wiejskiej" - stronie internetowej administrowanej przez Fundację Wspomagania Wsi w galerii twórczości ludowej i rzemiosła (prace Anety Korzeniowskiej z Liszna-Kolonii i Krystiana Tybura z Kaniego) oraz na Jarmarku Pawłowskim (prace Dagmary Stępień z Torunia ,Olgi Brawańskiej z Krasnego , Krystiana Tybura z Kaniego, Anety Korzeniowskiej z Liszno-Kolonii).
Kolejnym przedsięwzięciem był projekt "Bezpieczna droga do domu" realizowanym na terenie sołectwa Liszno-Kolonia. Celem realizacji projektu było zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców sołectwa Liszno-Kolonia związanego przede wszystkim z uczestniczeniem w ruchu drogowym, tak pojazdów mechanicznych jak i pieszych, zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej. Projekt realizowany był przy współpracy z Samorządem Gminy Rejowiec Fabryczny oraz Komendą Miejską Policji w Chełmie.Ze strony samorządu gminy podmiotami bezpośrednio odpowiedzialnymi za udział w realizacji projektu była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Ośrodek Kultury im. Ryszarda Kapuścińskiego w Pawłowie. Źródłem finansowania projektu była dotacja Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego z siedzibą w Warszawie udzielona Stowarzyszeniu "AKTYWNI" w ramach Funduszu Małych Grantów (w wysokości 491,00 zł) oraz środki własne Stowarzyszenia "AKTYWNI" , mieszkańców sołectwa Liszno-Kolonia (ze zbiórki makulatury) i samorządu Gminy Rejowiec Fabryczny. Uczestnikami projektu była 15-osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu wsi Liszno-Kolonia w wieku od 5 do 15 lat. Projekt realizowany w terminie 26 sierpnia. 1 września obejmował organizację zajęć plastycznych i sportowych , rajdu rowerowego , pogadanki tematyczne przedstawiciela Policji , projekcję filmów związanych z bezpieczeństwem rogowym , znakowanie rowerów oraz festyn pn. "Nasz sołecki Dzień Sportu".
Równolegle z projektem "Bezpieczna droga do domu" realizowany był w Toruniu projekt pn."Moja wieś bezpieczną jest". Wśród realizowanych zadań można wymienić m.in. zajęcia plastyczne , zajęcia teoretyczne poruszające temat bezpiecznych zachowań na wsi oraz gry i zabawy ruchowe. Projekt ,którego pomysłodawcą była Pani Danuta Woźniak (sołtys wsi Toruń) został wsparty przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Placówka Terenowa w Chełmie (sponsor nagród dla dzieci) oraz Firmę "AZET" z Zamościa ( ofiarodawca artykułów szkolnych i plastycznych).
Poniżej fotorelacja