Czwartek, 19 kwietnia 2018     Kontrast:

Mieszkańcy Pawłowa uroczyście obchodzili 70 rocznicę pacyfikacji miejscowości.
Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy pacyfikacji Pawłowa rozpoczęły się mszą święta odprawioną w tutejszym kościele. Wśród licznie przybyłych uczestników nabożeństwa, była grupa mieszkańców, którzy pamiętają tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Pawłowie 70 lat temu 24 kwietnia 1944 roku. Po mszy zebrani wysłuchali i obejrzeli część artystyczną w wykonaniu młodzieży Gimnazjum z Pawłowa.
Następnie wszyscy przeszli konduktem pod pomnik poświęcony ofiarom wspomnianej pacyfikacji oraz wszystkim Pawłowianom poległym w czasie II wojny światowej, gdzie zostały złożone wieńce i zapalone znicze.
W ramach obchodów pacyfikacji odbyły się również VII Biegi Ekologiczne "Pamięć, sprawność, radość" organizowane dla młodzieży szkolnej z terenu Gminy Rejowiec Fabryczny.
Obecne uroczystości zbiegły się wielkim wydarzeniem w dziejach Kościoła i Polski - kanonizacją Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury im. Ryszarda Kapuścińskiego zorganizowano i otwarto wystawę  "Polska dała światu Papieża - Jan Paweł II na plakatach". Pawłów jest kolejnym miejscem po Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim i innych miastach, gdzie prezentowana jest ta wystawa. Plakaty pochodzą z prywatnych zbiorów Pana Ryszarda Zawadowskiego - Prezesa Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II. Wystawę można oglądać do 10 maja w godzinach 9:00 - 17:00

Zdjęcie z obchodów uroczystości Zdjęcie z obchodów uroczystości