Niedziela, 20 maja 2018     Kontrast:

Słoneczne popołudnie, 7 marca 2010r. Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie . nikt nie pamięta takiego niecodziennego wydarzenia kulturalnego i tak dużego zainteresowania. Z rożnych stron nadchodzili ludzie, na parking wjeżdżały kolejne samochody. Sala widowiskowa, w tym dniu zamieniła się w świątynię dumania, oświetloną blaskiem świec i udekorowaną różowymi i żółtymi suknami. Tuż po godzinie 15,00 kiedy na sali zabrakło wolnych miejsc i ucichła wrzawa, na środek wyszli Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny Pan Zdzisław Krupa i Przewodniczący Rady Gminy Rejowiec Fabryczny Pan Waldemar Wiśniewski i przywitali wszystkich zebranych na wieczorze poetyckim z piosenkami pn. "Mężczyźni(i nie tylko) Kobietom". Data absolutnie nie przypadkowa, bo akurat w dniu następnym przypada Dzień Kobiet. Szczególnie serdecznie powitano bohaterów wieczoru, panią Danutę Kurczewicz z Pawłowa, Pana Antoniego Jakoniuka z Wólki Kańskiej-Kolonii, Pana Jana Maślucha z Liszna oraz młodzież ze Scholi Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła z Kaniego.
Poeci czytali swoje wiersze. Wieczór należał do nich, jak i nerwowo przyciskanych do piersi - kart pełnych wielkich słów. Słów pięknie złożonych, pisanych szybko, by nie uleciały gdzieś w natłoku myśli codziennego dnia. Słów o szczęściu, nadziei, miłości, tęsknotach. Wiersz... , kolejny poeta, wiersz następny..., kolejny poeta, wiersz kolejny... i znów... Wszystko przeplatane chwilami muzyki, w wykonaniu młodzieży z miejscowości Kanie-Stacja i Wólka Kańska -Kolonia: Krzysztofa Rybińskiego, Mateusza Rybiński, Moniki Banok, Sylwii Jakoniuk( wnuczki Pana Antoniego Jakoniuka), Darii Pągowskiej - którzy wprowadzili publiczność w refleksyjny nastrój romantycznymi balladami.
Zgromadzeni uczestnicy z zapartym tchem, niejednokrotnie wzruszeni do łez, słuchali wrażliwej poezji. Dla ciała organizatorzy dla gości przygotowali kawę, herbatę, ciastko.
Kiedy ucichły ostatnie wiersze, dźwięki strun a sala pogrążyła się w ciszy oczekiwania, na środku stanęli Panowie i złożyli szczere wyrazy uznania poetom - młodzieży wraz z bukietami kwiatów - a następnie złożyli wszystkim Paniom życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Życzenia, serdeczności i łzy wzruszenia. Tyle kwiatów, tyle radości... To był niezapomniany wieczór.

Dziękujemy za cudowne wiersze. Za wzruszenie jakim nas Państwo obdarzyli Życzymy nieustającego natchnienia, spełnienia marzeń i wielu takich wieczorów pełnych refleksji i zadumy.