Sobota, 15 sierpnia 2020     Kontrast:

ikona email ikona telefon logo bip

English Polish Russian Ukrainian

 

Regioset

 

Transmisja sesji Rady Gminy

solary rejowiec 

PORTAL SOLARY-REJOWIECFABRYCZNY

 

 BUSINESS GMINA

 

 Monitor polski

Dziennik Ustaw

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Gminny Portal Mapowy

harmonogram odbioru odpadów 

logo mikroporady  

 

budzet obywatelski

 

 

neuvoo 1

Wyszukiwarka ofert pracy

 

folderrejowiec20171

 Folder Gmina Rejowiec Fabryczny 2018

 

GlosPawlowa

pomoc prawna logo

Bezpłatna pomoc prawna

 

W dniach 24 czerwca i 1 lipca br. w Krasnem (gmina Rejowiec Fabryczny) odbyła się wystawa fotograficzna prac Stanisława Karulaka, twórcy ludowego ubiegłego stulecia. Współorganizatorem wystawy było Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Rejowiec Fabryczny "AKTYWNI", które na początku br. odnalazło informację , że znany artysta ma swoje korzenie w Gminie Rejowiec Fabryczny. Mało kto dziś wie, że Stanisław Karulak, przedstawiciel sztuki nieprofesjonalnej (tzw. sztuka naiwna) urodził się 30 sierpnia 1890r. w miejscowości Krasne jako syn Antoniny i Franciszka Karulaków (matka z domu Kołodziejczyk). Koleje życiowe rzuciły go do powiatu hrubieszowskiego , gdzie założył rodzinę ,pracował i tworzył. Szacuje się, że cały jego dorobek artystyczny liczy ok. 300 pozycji. Dzieła artysty można spotkać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Zamojskim, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowa, ale również w USA, Londynie czy Paryżu.
Stanisław Karulak zmarł 24 października 1972 r, w wieku 82 lat.Został pochowany w Hrubieszowie, na miejscowym cmentarzu parafialnym. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz opinię człowieka bardzo skromnego. Z upływem lat pamięć o jego osobie i twórczości nabiera blasku, a jego dzieła trafiają na aukcje dzieł sztuki różnych krajów. W roku 2012 przypada 40 rocznica śmierci artysty, stąd zrodził się pomysł organizacji wystawy w miejscowości , w której zaczęła się jego droga życiowa. Na wystawę złożyło się kilkadziesiąt fotografii prac twórcy , w tym obrazów, rzeźb i płaskorzeźb. Ekspozycja urządzona w Szkole Podstawowej w Krasnem cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców wsi, odwiedziło ją kilkadziesiąt osób. Organizacja wystawy możliwa była dzięki uprzejmości Pana Bartłomieja Barteckiego - Dyrektora Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie oraz pomocy Pani Beaty Bitner - Dział Etnograficzny ww. muzeum , którzy udostępnili fotokopie prac Stanisława Karulaka. Realizację przedsięwzięcia finansowo i organizacyjnie wsparł również samorząd gminy Rejowiec Fabryczny. Poniżej prezentacja części fotografii eksponowanych na wystawie.


Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć Wystawa fotograficzna w Krasnem - galeria zdjęć