Środa, 21 lutego 2018     Kontrast:

Zgodnie z decyzją Rady Gminy Rejowiec Fabryczny z dnia 16 stycznia 2012 r. (Uchwała Rady Gminy Nr XVI/76/2012 ) w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki na rok 2012 każde sołectwo Gminy Rejowiec Fabryczny ma przyznaną kwotę w wysokości 400,00 zł na organizację imprez plenerowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Organizacja takich przedsięwzięć jako zagospodarowanie czasu wolnego od zajęć szkolnych mieści się w wytycznych Narodowego Programu Profilaktyki.
W okresie do 20 sierpnia 2012 r. festyny zorganizowali w swoich miejscowościach sołtysi z Torunia ,Gołębia, Wólki Kańskiej, Krasnego, Józefina i Zalesia Krasieńskiego, przy czym trzy ostatnie sołectwa zorganizowały imprezę wspólnie, zaś w Wólce Kańskiej była to wspólna inicjatywa sołtysa oraz nowo powstałej organizacji pozarządowej. Stowarzyszenia Lepsze jutro w Wólce Kańskiej. W Krasnem dodatkową atrakcją był występ Cyganek ze Stowarzyszenia Chełmska Roma.
Aktywnie w realizację tych przedsięwzięć włączył się Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie ,którego Kierownik oraz pracownicy brali czynny udział w organizacji i przebiegu imprez. Festynom towarzyszyły gry i konkursy, zabawy sportowe ,a także pokaz mody i loteria fantowa ( Wólka Kańska). W sołectwie Gołąb imprezę zorganizowali sami mieszkańcy wraz z sołtysem. Festyn odbył się na terenie boiska wiejskiego, gdzie zorganizowano gry i zabawy dla dzieci, słodki poczęstunek oraz ognisko dla uczestników.
W kolejnych tygodniach planowane są festyny w pozostałych sołectwach Gminy Rejowiec Fabryczny. Z każdym rokiem dzięki zaangażowaniu sołtysów, mieszkańców wsi oraz Gminnego Ośrodka Kultury imprezy zyskują na popularności i atrakcyjności dla uczestników.